News2022.03.31 4 min. czytania

Billennium otworzyło biuro przyszłości w Olsztynie

Billennium 16 marca br. otworzyło nowe biuro w Olsztynie, stworzone według idei „biura przyszłości”. Ta nowoczesna przestrzeń odpowiada na wyzwania związane z hybrydowym modelem pracy, który w wyniku pandemii COVID-19 zyskał na popularności zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jak wykazało wewnętrzne badanie pracowników Billennium, blisko 47 proc. z nich preferuje model hybrydowy ze względu na potrzebę kontaktu z ludźmi, a 31 proc. chce pracować w biurze z powodu wygodniejszego stanowiska pracy. Tylko co 4 badany wskazuje całkowity model zdalny.

Pandemia COVID-19 przedefiniowała dotychczasowe modele pracy biurowej. Jak pokazało badanie zrealizowane w październiku 2021 roku przez Pracuj.pl, po okresie przymusowej pracy zdalnej, 65 proc. Polaków powróciło do biur, a 24 proc. wybrało tryb hybrydowy. Taką formę w różnym stopniu preferuje aż 66 proc. pracowników w naszym kraju, jednak nie zawsze mają ku temu okazje. Co więcej, aż 69 proc. respondentów wskazuje, że chętniej aplikuje na oferty organizacji, które pozostawiają kwestie wyboru miejsca pracy swoim pracownikom. Podobne wnioski wynikają z wewnętrznego badania, jakie w trakcie trwania pandemii przeprowadziło Billennium.

W naszym badaniu wzięło udział 690 pracowników – blisko 25 proc. respondentów zadeklarowało chęć całkowitej pracy zdalnej, a ok. 64 proc. stwierdziło, iż chce w różnym stopniu korzystać z biura. Spośród zwolenników pracy hybrydowej, 47 proc. wybiera tę formę ze względu na potrzebę kontaktu z ludźmi, 31 proc. z powodu wygodniejszego stanowiska pracy, a dla 34 proc. praca w biurze oznacza poprawę work-life balance. Na podstawie wyników badania zdecydowaliśmy, że nasi pracownicy sami mogą decydować o formie i miejscu swojej pracy. Aby zachęcić ich do korzystania z naszych biur, musieliśmy stworzyć dla nich realną alternatywę, czyli zapewnić wysoki komfort pracy indywidualnej i zespołowej oraz przestrzeń do interakcji w grupie. W ten właśnie sposób powstają nasze „biura przyszłości”, m.in. w Olsztynie, Warszawie, Lublinie, Białymstoku czy w Mississauga w Kanadzie – mówi Ewa Goska, Office Manager w Billennium.

Biuro w Olsztynie z myślą o pracy hybrydowej

Billennium jest obecne w Olsztynie od 2015 roku i dziś zatrudnia tam już ponad 150 osób. Spółka zatrudnia obecnie ponad 1700 osób w siedmiu lokalizacjach w Polsce, a także w Malezji, Indiach, Kanadzie i Niemczech. Wyciągając wnioski z wyników badania, firma zdecydowała, że nie zrezygnuje ze swoich biur, ale postawi na formę zgodną z najnowszymi trendami w dziedzinie tworzenia przestrzeni do pracy. W ten sposób powstała koncepcja „biura przyszłości” Billennium – miejsca zapewniającego elastyczność w adaptacji powierzchni, wysoki komfort i swobodę pracy, przy jednoczesnym udostępnieniu przestrzeni sprzyjającej budowaniu na nowo relacji i integracji zespołu. Najnowszym efektem jest właśnie nowe biuro Billennium, mieszczące się przy ulicy Dobrowszczaków 21 w Olsztynie.

Wysoki komfort i swoboda pracy

Biuro w Olsztynie zajmuje 725 m2 i zapewnia miejsce dla 30% osób zatrudnionych w oddziale. Jego przestrzeń można dowolnie i szybko modyfikować w zależności od aktualnych potrzeb firmy i oczekiwań pracowników. Swobodę i wysoki komfort pracy indywidualnej i grupowej umożliwiają m.in. wyizolowane akustycznie, mobilne 2- i 6- osobowe kabiny oraz budki telefoniczne. Pozytywny wpływ na zdrowie pracowników ma 24m2 zielonych ścian wertykalnych, które pełnią funkcje generatora czystego i nawilżonego powietrza. Ważnym elementem „biura przyszłości” są też przestrzenie wspólne, które zapewniają to, czego przede wszystkim brakuje w przypadku pracy zdalnej – możliwości integracji i spotkań z kolegami z zespołu w innej konwencji niż praca projektowa. W tym celu stworzono multimedialny, doskonale wyizolowany chillroom o powierzchni 35m2, a także przestrzeń kafeteryjną o niedefiniowanym ustawieniu mebli, wyposażoną w bar z profesjonalnym ekspresem kawowym.

Projektując biuro, zależało nam przede wszystkim na zbudowaniu przestrzeni, do której każdy, nawet największy miłośnik pracy z domu, będzie od czasu do czasu chciał przyjść, by popracować w grupie, odbyć telekonferencję z zespołem rozproszonym w innych częściach Polski i świata czy napić się doskonałej kawy albo też zagrać w piłkarzyki z kolegami. Biuro w Olsztynie to przestrzeń stworzona z myślą o pracy hybrydowej i wyzwaniach z nią związanych, czyli kontaktach międzyludzkich – dodaje Ewa Goska.

Idea biura przyszłości

Biuro przyszłości to przede wszystkim miejsce zapewniające wysoki komfort i swobodę pracy, pozwalające na dużą dowolność w adaptacji w zależności od potrzeb. Aby zoptymalizować przestrzeń i stworzyć jak najlepsze warunki, firmy stosują często rozwiązania typu hot-desk, czyli miejsca nieprzypisane formalnie do żadnego pracownika. Istotne jest też zapewnienie udogodnień wspierających różne rodzaje aktywności, jak np. rozwiązań multimedialnych, doskonałej infrastruktury IT, izolacji akustycznej pomieszczeń czy zastosowanie rozwiązań typu smart office.

Aby zachęcić pracowników do powrotu lub przyjścia do biura, firma musi zapewnić im warunki, które będą w każdym aspekcie lepsze od pracy zdalnej. Choć wiele osób potrafiło zadbać o jak najlepsze dostosowanie swojej domowej przestrzeni, to zawsze mogą wystąpić jakieś niedogodności, np. nieergonomiczne stanowisko pracy, hałas czy przeciążona infrastruktura. Biuro musi być więc ANTYDOMEM – przestrzenią dokładnie przemyślaną, dającą wiele możliwości szybkiej aranżacji pomieszczeń w zależności od potrzeb dnia i gotową na każde wyzwanie – komentuje Dominik Kopczyński, architekt odpowiedzialny za projekt i jego wdrożenie w biurze Billennium w Olsztynie.

Mimo zmieniającej się rzeczywistości, biuro nadal będzie stanowiło ważny element życia firmy. Duża część zatrudnionych cały czas wybiera pracę w modelu stacjonarnym lub hybrydowym, ale ich potrzeby i oczekiwania odnośnie przestrzeni biurowej ewoluowały. Zmiana podejścia do projektowania powierzchni biurowej stała się więc koniecznością – teraz liczy się jakość i komfort stanowiska pracy, a nie liczba biurek i kubatura przestrzeni.

Skontaktuj się z nami

Chcesz wiedzieć, jak możemy pomóc Tobie? Porozmawiajmy!

Kontakt