News2022.10.05 3 min. czytania

BIT – Najbardziej inspirujący zespół Billennium

Tomasz Kot Mobile Solutions Center Manager

W IT, nie tylko polskim jak pokazuje doświadczenie, firmy możemy podzielić na takie, które są dumne z osób, które poza pracą działają na rzecz społeczności oraz takie, którym to przeszkadza. W końcu każda godzina pracy dla klienta na outsource mogłaby przerodzić się w dodatkowy zysk, a zamiast tego pracownicy marnują czas na występy na konferencjach branżowych.

Na całe szczęście Billennium zalicza się do pierwszej grupy. Gdy 6 lat temu rozmawiałem z Bartkiem Łopińskim – prezesem firmy, o tym, że w moim zespole jest wiele osób, które występują, albo chcą występować, prowadzić techniczne grupy społecznościowe lub pisać blogi, dostałem „zielone światło”, żeby zbudować pakiet motywacyjny i przygotować Billennium do wspierania takich aktywności. Kilka dni później tworzyliśmy już regulamin zespołu Billennium Inspiration Team (BIT).

Korzyści płynące z dołączenia do BIT

Podstawowym i najbardziej lubianym benefitem, który otrzymują członkowie BIT jest możliwość wzięcia dnia wolnego na wystąpienie bądź na przygotowanie się do niego. Każdy z prelegentów wie, jaką wartość niesie ze sobą brak konieczności wnioskowania o urlop przed każdym wystąpieniem. Do tego dochodzi wsparcie marketingu – promocja w social mediach, która pomaga budować markę osobistą – oraz Employer Brandingu – gadżety, które możemy z dumą nosić lub rozdać zainteresowanym.

Obowiązki członka BIT są relatywnie niewielkie –używać firmowej templatki do prezentacji, przedstawić się jako pracownik Billennium oraz mieć na sobie jakieś ubranie z logiem [B]. Niepisanym obowiązkiem jest też zbieranie informacji o potencjalnych kandydatach do procesu rekrutacji. Przesłane CV z polecenia prelegenta to najlepsze narzędzie, żeby na podsumowaniu roku, pokazać naszą wartość w PLN.

Dzisiaj BIT to globalne, prężnie funkcjonujące zrzeszenie aktywistów, ewangelistów i adwokatów technologicznych z Billennium. Obecnie jest nas 23 osoby, ale wierzę, że przestój wzrostu jest dyktowany pandemią i za moment będzie nas jeszcze więcej!

Najbardziej dumny jestem z tego, że BIT jest całkowicie niezarządzane. Taki mały turkus wewnątrz organizacji. Podlegamy jedynie zbiorowi przejrzystych i prostych zasad. Spełniasz – zapraszamy, przestajesz spełniać – żegnamy się. Dodatkowo BIT pomaga nam poznawać bardzo ciekawe osoby i zachęcać je do dołączenia do Billennium  (uwierzcie – każdy prelegent ma kapelusz pełen niesamowitych opowiadań 😉). To między innymi dzięki BIT został otwarty nowy oddział Billennium w Białymstoku.  Oczywiście, nie chcę ujmować, pracy jaką wykonał wtedy jeden z członków BIT – Dominik Przywara, który kilkukrotnie odwiedzał Białystok w ramach prelekcji na Białostockiej Grupie .NET i ostatecznie zachęcając sporą ekipę prelegentów, z Rafałem Hryniewskim na czele, do dołączenia do firmy. Wiem, że dla Rafała i jego kolegów BIT oraz fakt wsparcia tego typu działań przez organizację był fenomenem oraz zdecydowanie pomagał podjąć decyzję o zatrudnieniu.

A co o BIT mówią członkowie zespołu?

BIT pomaga mi w realizowaniu mojej pasji, jaką są wystąpienia publiczne. Mam do dyspozycji dodatkowe, płatne dni, które mogę poświęcić na wyjazdy lub przygotowanie swojej prezentacji, a także mogę liczyć na dofinansowanie do transportu i noclegu. Dzięki temu nie muszę na to poświęcać swoich prywatnych środków, więc łatwiej jest mi podjąć decyzję o wyjeździe. Nie wiem czy cokolwiek innego w karierze dało mi tyle, co występowanie, dlatego cieszy mnie to, że firma wspiera mnie w tych działaniach. – Rafał Hryniewski

Jestem członkiem BITu od samego początku mojego zatrudnienia. Już wcześniej występowałem jako prelegent na różnych konferencjach i meetupach, więc doskonale wiedziałem, że jest to znacząca aktywność w mojej karierze. Gdy tylko usłyszałem o funkcjonowaniu takiego programu w Billennium uznałem to za duży atut. Dzięki temu, że jestem członkiem BITu mam dodatkowy czas na przygotowanie się do prezentacji lub wyjazd na konferencję. To pozwoliło mi planować kolejne wystąpienia – również w tygodniu oraz poznać interesujące osobistości i nawiązać z nimi relacje. Obecnie mam wielu przyjaciół oraz znajomych prelegentów z całej Polski i nie tylko. Skorzystała na tym także moja marka osobista, ponieważ cały czas się rozwijam i krok po kroku pnę się w górę. Wyjście na scenę miało na wszystko bardzo duży wpływ. Mimo trudnych początków robię ogromne postępy i zawsze mogłem liczyć na wsparcie moich kolegów i koleżanek z zespołu BIT.  – Krzysztof Owsiany

Podczas COVID zaczęłam angażować się w spotkania online z profesjonalistami z całego świata i wtedy dowiedziałam się o istnieniu społeczności testujących. Zaczęłam dzielić się swoją wiedzą z innymi ludźmi. Odkryłam miłość do wystąpień publicznych, blogowania i wnoszenia wkładu w open source. Później dołączyłam do zespołu BIT. Tomasz Kot jest fantastyczną osobą, a jego misja i wizja są wyjątkowe. Bycie członkiem tego zespołu daje mi poczucie spełnienia i wiarygodności. Ponadto otrzymuję dodatkowe dni wolne i jestem widoczna w Billennium. Chcemy podnieść świadomość w tej kwestii i pokazać Billennialsom siłę społeczności BIT. – Pricilla Bilavendran

Jeśli zainteresował Cię temat wystąpień publicznych, wsparcia organizacji, budowania marki osobistej poprzez wystąpienia odezwij się śmiało! Uwielbiam rozważania w tych obszarach.

Do zobaczenia gdzieś na evencie!

Autor

Tomasz Kot

Mobile Solutions Center Manager

Skontaktuj się z nami

Chcesz wiedzieć, jak możemy pomóc Tobie? Porozmawiajmy!

Kontakt