Modern Workplace2020.01.17 3 min. czytania

Chmura i SaaS – rozwiązania, które wyrównują szanse dużych i małych firm

Bartosz Łopiński Chief Executive Officer

Czasy, w których zastosowanie technologii dzieliło duże firmy od małych, odchodzą w zapomnienie. Dzięki rozwiązaniom chmurowym i nowoczesnym modelom wykorzystania technologii małe organizacje również mogą przejść bezboleśnie cyfryzację i rzucić wyzwanie dużym.

Współczesny świat stawia przed firmami szereg wyzwań technologicznych związanych z cyberbezpieczeństwem, przechowywaniem i transferami danych czy optymalizacją procesów biznesowych. Wszystkie te wyzwania dotyczą firm niezależnie od ich wielkości. Na szczęście najnowocześniejsze technologie we właściwie wszystkich tych kwestiach mogą stanowić rozwiązanie zarówno dla małych, jak i dla większych organizacji.

Chmura i rozwiązania SaaS

Wiele z wyzwań informatycznych zniknęło dzięki rozwiązaniom chmurowym. Dawniej, aby firma wdrożyła dane rozwiązanie informatyczne na skalę globalną, potrzebna była rozbudowana infrastruktura, oddziały na całym świecie. Chmura natomiast umożliwia globalne wdrażanie rozwiązań, a zatem usprawnianie każdej organizacji za pomocą technologii w zasadzie od ręki i dostępna jest praktycznie dla każdego. Nie bez znaczenia jest oczywiście w tym kontekście popularność modeli SaaS (software as a service). Ów model w połączeniu z wygodą chmury daje nieskończenie wiele możliwości – praktycznie na każdy problem dowolnej firmy można znaleźć kilka, kilkadziesiąt a czasem nawet setki rozwiązań oferowanych przez firmy IT.

Cyberbezpieczeństwo dla każdego

W kontekście chmury nie sposób pominąć kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem. Według naukowców z University of Maryland hakerzy atakują średnio co 39 sekund, stanowiąc zagrożenie dla bezpieczeństwa danych we wszystkich organizacjach na świecie. Biorąc pod uwagę ilość i rodzaj danych przechowywanych na serwerach firm, nikt nie powinien tego tematu bagatelizować. Co ciekawe – paradoksalnie – bezpieczniejsze jest przechowywanie danych w chmurze niż lokalnie. Wynika to ze skali i zasięgu takich rozwiązań – suma doświadczeń składa się na dobre praktyki i zaawansowane zabezpieczenia, które znacznie przekraczają to, co możemy we własnym zakresie zrobić na poziomie lokalnych serwerów. Po raz kolejny okazuje się, że chmura powoduje, że wielkość firmy przestaje mieć znaczenie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom – tak naprawdę każda organizacja może utrzymywać podobny poziom bezpieczeństwa dzięki jej dostępności.

„Kto to panu tak zrobił?”, czyli lepiej budować od nowa czy rozwijać?

Wśród podobieństw w cyfryzacji małych i dużych organizacji można jednak znaleźć pewne różnice. Duże, doświadczone organizacje często mają stare systemy informatyczne, które stosunkowo trudno jest współcześnie rozwijać i które stanowią dobudówki do dobudówek, a jednocześnie są nieprzyjazne i nieintuicyjne dla użytkowników. W sytuacji, gdy nie chcemy całego systemu zamykać (bo np. w gruncie rzeczy dobrze się sprawdza), rozwiązaniem są platformy integracyjne – również te funkcjonujące w chmurze. Jest to bardzo dynamicznie rozwijająca się gałąź IT, w której w Billennium mamy bardzo wysokie kompetencje. Mniejsze, mniej doświadczone organizacje mają możliwość wprowadzania rozwiązań informatycznych praktycznie od zera – jest to nieco inna rzeczywistość niż w przypadku organizacji, które systemy IT wdrażały już lata temu. Takie firmy mogą korzystać z nowoczesnego, modułowego podejścia do tworzenia oprogramowania i wybierać dokładnie to, co jest im potrzebne do funkcjonowania, biorąc pod uwagę zasoby finansowe, jakimi operują oraz cele, jakie przed sobą stawiają. Doskonale w ich przypadku sprawdzają się rozwiązania SaaS, które nie wymagają skomplikowanych i długotrwałych działań przygotowawczych związanych z wdrożeniem rozwiązania, ale przede wszystkim nie wymagają dużych nakładów finansowych, na które wiele firm nie mogłoby sobie pozwolić. Stała, abonamentowa opłata za użytkowanie przeróżnych systemów chmurowych to ogromny krok w kierunku powszechnej cyfryzacji.

Świat pełen firm IT

Doszliśmy do momentu, w którym prawo Moore’a (moc obliczeniowa komputerów podwaja się co dwa lata) przestało mieć zastosowanie, bo dzięki chmurze moc obliczeniowa przestała być istotnym elementem. Chmura jest przyczyną ogromnych zmian w dostępie do rozwiązań cyfrowych, może wręcz – rewolucyjną. Jest to również związane z jeszcze jednym elementem – wielu ekspertów powtarza, że wszystkie organizacje stają się firmami technologicznymi. Największy przewoźnik nie ma floty, a przede wszystkim aplikację. Podobnie największa firma z branży hotelowej opiera się na serwisie www, a nie budynkach. Amazon – największy retailer nie ma właściwie sklepów stacjonarnych. W tej rzeczywistości my – jako Billennium – stawiamy na coś znacznie większego niż dostarczanie oprogramowania dla biznesu. To, co nas wyróżnia i nad czym stale pracujemy to customer experience. Głęboko wierzymy, że właśnie to świadczy o naszej wartości i jest powodem, dla którego cały czas się mocno rozwijamy.

Autor

Warsaw

Bartosz Łopiński

Chief Executive Officer

Skontaktuj się z nami

Chcesz wiedzieć, jak możemy pomóc Tobie? Porozmawiajmy!

Kontakt