News2023.10.17 3 min. czytania

Inspirująca droga liderek Billennium – Strong Women in IT 2023 

Press office

W erze, w której równość płci staje się coraz ważniejsza, globalne firmy przodują w tworzeniu kultur organizacyjnych, w których każdy pracownik, niezależnie od płci, może czuć się równy. Dlatego w Billennium tak bardzo wierzymy, że zaangażowanie w kształtowanie kultury organizacyjnej opartej na różnorodności jest niezwykle istotne. Napędza to nas do działania oraz sukcesu. Działając jako globalna firma, każdego dnia z pasją i determinacją pracujemy nad budową miejsca pracy, w którym każdy z nas, niezależnie od płci, może czuć się pełnoprawnym członkiem naszego zespołu. W Billennium nie tylko mówimy o różnorodności, my ją wcielamy w życie. Poświęćmy zatem chwilę, aby docenić znaczenie kobiet w naszej branży, ich widoczność i rolę w napędzaniu wzrostu, zmian i kształtowaniu przyszłości IT. 

Z wielką dumą możemy ogłosić, że jesteśmy partnerem światowego raportu “Strong Women in IT 2023”. Jego celem jest kreowanie standardów obecności kobiet na wysokich stanowiskach w sektorze nowych technologii oraz promocja najlepszych praktyk związanych z funkcjonowaniem kobiet w biznesie.  

Raport opiera się na spostrzeżeniach ponad 250 wybitnych liderek w branży IT, które przyczyniają się do tworzenia i wdrażania globalnych innowacji. Wśród uczestniczek znalazły się wszystkie liderki i profesjonalistki z całego świata pracujące w branży IT, które zgłosiły swoją kandydaturę lub zostały nominowane przez inne osoby. Za pośrednictwem złożonego formularza podzieliły się one swoimi doświadczeniami i ścieżką zawodową, którą przeszły. Ich historie były weryfikowane, a jury ostatecznie wybrało te najbardziej inspirujące. To właśnie one znalazły swoje miejsce w “Strong Women in IT 2023”. 

To, co odróżnia ten raport od innych badań, to zindywidualizowane podejście i dogłębna analiza odpowiedzi zarówno na pytania zamknięte, jak i otwarte, a także pogłębione wywiady z respondentkami, które pozwalają nam poznać historie i ścieżki kariery tych niezwykłych kobiet.   

Z przyjemnością możemy poinformować, że wśród wyjątkowych liderek znalazły się również nasze przedstawicielki:  

 • Lakhitha Sabella – QA Team Leader 
 • Pricilla Bilavendran – QA Team Leader  
 • Agnieszka Paradzińska – Head of AWS Cloud Operations Unit
 • Esra Abu-Suleiman – HR Manager  
 • Kinga Mierczyńska – Validation Team Manager  
 • Karolina Szelążek – Head of Communications & EX
 • Emilia Dryżałowska – Customer Success Manager 

Jednocześnie ogromnie się cieszymy, że w kapitule Jury zasiadła Nina Nourafrouz – Managing Director DACH Region w Billennium, która była również prelegentką podczas premiery trzeciej edycji raportu. Jest to wielkie wyróżnienie dla całego Billennium oraz dowód naszego zaangażowania w promocję branży IT wśród kobiet.  

Raport “Strong Women in IT 2023” kładzie nacisk na poznanie prawdziwego oblicza branży nowych technologii. Badanie koncentruje się na roli kobiet jako liderek zawodowych oraz osobistych, wyzwaniach, z jakimi muszą się one mierzyć w obecnej sytuacji rynkowej czy połączeniem przez nich życia zawodowego, jak i prywatnego. Jednym z ważniejszych celów, jakie postawiły przed sobą autorki raportu, jest promowanie różnorodności, wspieranie sukcesów kobiet w IT oraz inspirowanie ich do poszukiwania godnych do naśladowania wzorców.  

Oto niektóre wnioski płynące z tegorocznego badania: 

 • 90% respondentek uważa, że w pracy wykorzystuje cały lub prawie cały swój potencjał. Jednocześnie 96% ankietowanych menedżerów w korporacjach i 87% w startupach twierdzi, że dąży do równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. 
 • “Strong Women in IT” przedstawia indywidualne historie wyjątkowych liderek. Stąd tak niezwykłym i godnym do naśladowania jest fakt, że aż 99% kobiet w korporacjach, a 97% w startupach wspiera inne kobiety, a być może przyszłe liderki, w rozwoju ich kariery. Co więcej, około 90% respondentek było wspierane przez inne kobiety w trakcie swoich ścieżek zawodowych.  
 • Kobiety zapytane o największe wyzwania stojące przed ich branżą często wskazują na szybkie tempo postępu technologicznego i wyzwania związane z pozyskiwaniem pracowników. Kobiety na stanowiskach kierowniczych w branży IT coraz częściej wspominają również o wyzwaniach związanych z cyberbezpieczeństwem.  
 • Według Strong Women dominującym trendem w IT jest rozwój sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, który zdeklasował pozostałe wskazania (90%). Na drugim miejscu, ale znacznie niżej (ok. 30%), znalazło się cyberbezpieczeństwo.  
 • Czy kobiety współtworzące świat nowych technologii są świadome zagrożeń, jakie niesie ze sobą ich rozwój? Zdecydowanie tak – niemal połowa dostrzega niebezpieczeństwa w rosnącej liczbie uzależnień od technologii, FOMO (strachu przed utratą kontaktu po odłączeniu od Internetu) i nadmiernej stymulacji. Niepokoją je także takie zjawiska jak negatywny wpływ na zdrowie i kondycję, niekorzystny wpływ na młodzież i relacje offline, a także fake newsy i mowa nienawiści w sieci.  

Jednak pomimo wszystkich przeciwności podkreślonych w raporcie, prawie wszystkie liderki (aż 96%) ponownie wybrałyby tę samą ścieżkę kariery! Czy inna branża może pochwalić się takim wynikiem?  

Cały raport, wraz ze statystykami, cennymi wnioskami i komentarzami ekspertów, dostępny jest pod linkiem: Strong Women in IT 2023 – edycja globalna

W Billennium pracuje ponad 500 inspirujących i silnych kobiet. Za każdą z nich stoi jakaś historia. To Wasza ciężka praca i determinacja sprawiają, że branża staje się coraz bardziej otwarta i wyrównana.  Dlatego z tego miejsca serdecznie Wam dziękujemy. Uznanie należy się również wszystkim kobietom uhonorowanym tytułem “Strong Women in IT” za chęć podzielenia się swoimi historiami. To dzięki Wam nasza misja wspólnego promowania równości w IT może być kontynuowana. 

Autor

Biuro prasowe

Skontaktuj się z nami

Chcesz wiedzieć, jak możemy pomóc Tobie? Porozmawiajmy!

Kontakt