Modern Workplace2021.05.28 3 min. czytania

Podróże i praca

Spełniaj swoje pasje i rozwijaj się zawodowo

W tym artykule nie powiemy Wam, jak w 8 krokach połączyć podróże z pracą. Opowiemy za to jedną, konkretną historię Małgosi Roś, która zawodowo jest analitykiem biznesowym w Billennium i jednocześnie realizuje swoją pasję do podróżowania. Jak udało jej się połączyć te dwie sfery? Zapraszamy do lektury. 

Najpierw, w 2019 r., był październikowy camp w Egipcie, zorganizowany przez firmę „Dziewczyny kochają kitesurfing”. To podczas tej przygody ze sportem, o którym marzyła od dawna, w głowie Małgosi zrodził się pomysł, by spróbować pracy zdalnej spoza granic Polski. A że Małgosia lubi działać szybko i konkretnie, już w lutym 2020 roku mieszkała w Egipcie. A potem kolejno w Hiszpanii i Portugalii. Oczywiście cały czas realizowała swoje obowiązki projektowe. Po godzinach mogła jednak cieszyć się atrakcjami i urokami miejsc, które dotąd uważała jedynie za cele wakacyjnych wojaży.  

Kitesurfing w Egipcie 

Wiedziałam, że w Billennium można pracować zdalnie, więc delikatnie, bardzo delikatnie powiedziałam mojemu team leaderowi o pomyśle, żeby popracować przez jakiś czas z Egiptu. Usłyszałam: „OK” 😊.  Pracowałam wówczas przy projekcie, dla klienta z branży finansowej, którego realizacja była możliwa tylko na miejscu, dlatego dostałam inny projekt.
I udało się – wyjechałam do Egiptu 😊 

– wspomina Małgosia Roś.  

podróże i praca

W ten sposób skorzystała z tego, że Billennium daje swoim pracownikom możliwość pracy w 100% zdalnej. A to oznacza, że nie ważne, czy wykonują ją ze swojego mieszkania w Lublinie, Warszawie czy Madrycie. Liczy się efekt pracy, a nie jej miejsce. Dla Małgosi było to idealne rozwiązanie, ponieważ dawało szansę na połączenie rozwoju zawodowego i pasji.  
Jeszcze przed pandemią pracownicy Billennium mieli możliwość pracy zdalnej, co teraz jest rozwiązaniem dość oczywistym, ale wcześniej nie było powszechne. „74,73% Billennialsów chce pracować w modelu hybrydowym. To wynik wewnętrznych badań, które przeprowadziliśmy” – mówi Mateusz Janiec, Customer & Employee Experience Director, „Idąc więc za głosem naszych pracowników, dostosowujemy warunki pracy do ich potrzeb. Umożliwiamy w 100% pracę zdalną, mamy dużo zespołów rozproszonych, nasi specjaliści pracują na 3 kontynentach: w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W samej Europie zatrudniamy osoby z Polski, Czech, Niemiec, Ukrainy czy Rumunii. Przy dobrej organizacji komunikacji w zespole i dobrym zarządzaniu, lokalizacja nie jest żadnym problemem”.
W przypadku Małgosi podróże nie skończyły się na Egipcie. Po 4miesiącach postanowiła przeprowadzić się na południe Europy. 

W słonecznej Hiszpanii 

W maju podjęłam decyzję, że jednak jadę dalej – do Hiszpanii. Zostałam w projekcie serwisu archiwizacyjnego, który nie wymagał ode mnie bycia na miejscu, w Polsce. Jak powiedziałam o tym mojemu team leaderowi, usłyszałam – OK, tylko powiedz, gdzie jesteś 😊 – mówi z uśmiechem Małgosia.  „W Hiszpanii mieszkałam w Torrevieja, gdzie wynajmowałam mieszkanie. Miałam blisko do morza i dostęp do basenu – korzystałam ze słońca, a w wakacje mogłam zaprosić na urlopowy wypoczynek rodzinę.

podróże i praca

W zorganizowaniu i zaplanowaniu realizacji obowiązków w nowym miejscu pomógł Małgosi „Regulamin telepracy” – obowiązujący w Billennium dokument, który umożliwia pracę z dowolnego miejsca, również w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę. „Zgodnie z Regulaminem telepracy, jeżeli pracownik ma wszystkie zgody od przełożonych, to nie ma znaczenia, czy pracuje w Polsce, czy za granicą. Jest to więc kwestia porozumienia się ze swoim liderem. Oczywiście mogą istnieć pewne trudność, jak np. praca w projekcie, który ze względu na bezpieczeństwo danych wymaga obecności w Polsce lub z obowiązku podatkowego wynikającego z pobytu na terytorium danego kraju. Jednak również taką przeszkodę można pokonać, bo w Billennium pracownicy mają możliwość zmiany projektów, jeżeli chcą się rozwijać w innym kierunku, w innej branży lub właśnie chcą mieć możliwość podróżowania, tak jak to było w przypadku Małgosi” – wyjaśnia Łukasz Sawicki vel Sawczenko, Compensation & Benefits Manager 

Jednak Portugalia i surfing… 

Jak na miłośniczkę podróży przystało, Gosia nie zabawiła w Hiszpanii za długo. Postanowiła zamieszkać na samym końcu Europy, w Portugalii, i tam spróbować surfingu 😊.  

Portugalczycy są niesamowici pod względem tego, jak podchodzą do drugiego człowieka. Kiedyś się zgubiłam i nie miałam Internetu w telefonie. Mężczyzna, który czyścił płot, podszedł do mnie sam z siebie i po angielsku zapytał, czy nie potrzebuję pomocy. To było naprawdę miłe!” – opowiada Małgosia. „Zaczęłam też uczyć się surfingu. ​​​​​​​Co prawda kitesurfingu też mogę się tutaj uczyć, ale jestem w tej chwili w otoczeniu pasjonatów surfingu. Złapałam bakcyla, więc będę uprawiać oba sporty, bo nie chcę się ograniczać. 

podróże i praca

Gosia pracuje zdalnie spoza Polski już ponad rok. Jakie widzi tego zalety?

Wyjazd i złapanie innej perspektywy bardzo dużo zmieniają w życiu, wiele ułatwiają, otwierają głowę. Ja zawsze miałam taki niedosyt, gdy jechałam na wakacje i zastanawiałam się: jak tam się mieszka? Jako turystka odwiedzająca dane miejsce tylko na chwilę nie byłam w stanie poczuć, jak  
się tam żyje, jacy są ludzie. Dlatego jeżeli ktoś ma możliwość pracy zdalnej, to naprawdę polecam wyjechać na miesiąc, a nawet na kilka tygodni

– podkreśla Małgosia.

Kilka informacji praktycznych od Małgosi: 

  • Karta EKUZ – wyrabia się ją w NFZ przed wyjazdem z Polski, działa na terenie UE. W nagłych wypadkach lekarz/szpital musi Cię przyjąć w tym miejscu, gdzie aktualnie przebywasz.  
  • Podatki – dopóki nie przebywa się w danym kraju powyżej 183 dni, to nie ma żadnych problemów związanych ze sprawami podatkowymi. Co ważne, te 183 dni liczy się w danym roku kalendarzowym. Poza tym można też zawnioskować o rezydencję podatkową. 

Chcesz łączyć podróże z pracą? A może po prostu marzy Ci się zamieszkanie na jakiś czas w innym państwie, ale nie chcesz rezygnować z pracy? Sprawdź, jakie możliwości rozwoju masz  
w Billennium. Zajrzyj do zakładki „Oferty pracy” >>> KLIK

Skontaktuj się z nami

Chcesz wiedzieć, jak możemy pomóc Tobie? Porozmawiajmy!

Kontakt