News2021.03.09 5 min. czytania

Podsumowanie 2020 roku i perspektywy na przyszłość z punktu widzenia liderów Billennium

Jakim rokiem był 2020 dla Billennium? W dużym skrócie – pełen wyzwań, ale i sukcesów. Z jednej strony musieliśmy w całości przeorganizować naszą pracę, ale z drugiej, mimo początkowej niepewności, udało nam się zwiększyć przychód o 35% w porównaniu z 2019 rokiem. Bardziej dokładnych odpowiedzi na to pytanie, a także o perspektywach na rok 2021 odpowiedzieli Bartosz Łopiński (CEO), Anna Telega-Gardyńska (HR Director), Piotr Afteiwcz (CIO), Michał Halagiera (Chief Growth Officer) oraz Mateusz Janiec (Customer & Employee Experience Director), zachęcamy do lektury.

Bartosz Łopiński, CEO, mówi o tym, jak 2020 rok wpłynął na sytuację firmy i jaki może być rok 2021 dla Billennium?

Początek roku, a dokładniej wybuch pandemii, był ciężki chyba dla wszystkich firm i Billennium nie stanowi wyjątku. Cały świat, w tym biznes, w pierwszej fazie pandemii przystopował. Po stronie klientów dało się wyczuć wyraźną niepewność, w końcu nikt nie wiedział, jak sytuacja się rozwinie i wiele firm przygotowywało się do najgorszego, czyli do całkowitego paraliżu gospodarki. Jednak już po pierwszym szoku, chociaż część przedsiębiorców postanowiła przeczekać pandemię, zdecydowana większość podjęła próbę dostosowania się do nowej rzeczywistości. Mimo tego, że pojawiły się obszary czy całe branże, w których straciliśmy      zlecenia, to w ogólnym rozrachunku inwestycje w IT zdecydowanie się zwiększyły. Chociaż na początku zrobiliśmy jeden krok w tył, to już po chwili zrobiliśmy dwa, a może nawet trzy do przodu i mogę powiedzieć, że zarówno Billennium, jak i cała branża IT stały się niejako beneficjentem pandemii.

Rok 2021 powinien być dla Billennium równie dobry, jak 2020. Pandemia przyniosła znaczący wzrost zainteresowania Inperly i nawet, jeżeli w 2021 roku pandemię uda się pokonać, to wiele nawyków konsumenckich, które wykształciły się obecnie, zostanie z nami na stałe. Skoro w pandemii nie musiałem iść do placówki banku, żeby porozmawiać twarzą w twarz z konsultantem i podpisać umowę na kredyt, to czemu miałbym to robić w przyszłości? Co więcej, m.in dzięki współpracy z klientami z sektora farmaceutycznego, a sektor healthcare jest obecnie jednym z tych, który najmocniej inwestuje w IT, perspektywy dla nas są bardzo dobre. Zatem w nadchodzącym roku, jeżeli tylko nie dojdzie do globalnej recesji, obejmującej wszystkie branże, spodziewamy się dalszego rozwoju.

Anna Telega-Gardyńska, HR Director, perspektywa minionego roku okiem działu HR 

Rok 2020 zweryfikował istniejące już w firmie procesy i standardy. W ciągu kilkunastu miesięcy byliśmy świadkami zmian w sposobie pracy i organizacji, które wymagały od nas otwartego podejścia, kreatywności, a przede wszystkim elastyczności. Wraz z zespołem HR zmieniliśmy kluczowe procesy dostosowując je do pracy zdalnej, m.in. rekrutacja online, podpis elektroniczny, on i offboarding, czy wzmocnienie roli BilleBudd’ego. Wszystko po to, by wyjść naprzeciw potrzebom naszych pracowników pracujących na trzech kontynentach. Dzięki temu, mogliśmy sprawnie przejść w 100% na home office, bez negatywnego wpływu na realizację projektów. 

Pracownicy są naszą najwyższa wartością, dlatego w dalszej perspektywie stawiamy na ich rozwój m.in. dając im możliwość szerokiego wachlarza szkoleń na platformie online oraz zapewnienie im ciągłości projektów poprzez program Inplacement. Obecnie skupiamy się na nowych projektach, takich jak ścieżki kariery, wdrożenie kultury feedbacku, akademia lidera oraz działaniach well-beingowych.   

Piotr Aftewicz, Chief Information Officer, wspomina o tym, jakie będą kluczowe trendy i technologie w IT w 2021 roku

Pandemia, nawet jeżeli uda się ją pokonać w 2021 roku, dalej będzie przyczyniała się do rozwoju usług cyfrowych w zakresie komunikacji zdalnej. Dlatego też nadchodzący rok będzie dla branży IT próbą przewartościowania planów i dostosowania się do zmienionych preferencji konsumentów. Obecna sytuacja sprawia, że w usługach biznesowych oraz konsumenckich pojawił nam się nowy trend „Home-to-home”. Oznacza on, że zarówno usługobiorca, jak i usługodawca, pracują z domu. To z kolei sprawia, że na rynku pojawia się potrzeba implementacji nowych rozwiązań, które dadzą wartość w warstwie użyteczności oraz będą dostosowane do wymogów formalno-prawnych, wspierając przy tym biznes w obszarze najważniejszych procesów.

Kolejny sektor, który będzie niezwykle istotny w 2021 roku to połączenie medycyny z technologią, czyli medtech. Medtech to wspaniała idea, w której dzięki rozwiązaniom IT możemy uzupełnić braki personalne oraz zwiększyć możliwości diagnostyczne w najważniejszej dziedzinie naszego życia jaką jest zdrowie. Jako przykład mogę tutaj wymienić wsparcie algorytmów w procesie diagnostyki nowotworów, nad którym pracujemy razem z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. Dotychczas udało nam się osiągnąć bardzo satysfakcjonujące wyniki w obszarze rozpoznawania guza mózgu na podstawie zdjęć z rezonansu magnetycznego dzięki sztucznej inteligencji. Badania jeszcze trwają, ale już wkrótce medtech będzie realnie wspomagał ludzkość w walce o zdrowie.

Michał Halagiera, Chief Growth Officer, podsumowuje rok 2020 i kreśli scenariusz na rok 2021

Wbrew rynkowym trendom, dla Billennium był to najlepszy rok w historii firmy. Dynamicznie wzrósł zarówno przychód, jak i zatrudnienie, a firma rozpoczęła realizację nowoczesnych, transformacyjnych rozwiązań i usług opartych o technologie takie, jak automatyzacja, Big Data, IoT, analityka czy sztuczna inteligencja w chmurze. Najlepszym przykładem takiego rozwiązania może być Inperly. Zainteresowanie Inperly w czasach pandemii dynamicznie wzrosło. Myślę, że warto też wymienić takie rozwiązania, jak e-Urząd Skarbowy oraz Twój e-PIT, realizowany na potrzeby Ministerstwa Finansów, który docelowo ma umożliwić przeniesienie większości procesów do świata wirtualnego. Kompetencje oraz znaczące projekty pozwoliły nam zacieśnić współpracę i rozwój usług z kluczowymi partnerami firmy, takimi jak Microsoft czy EY.

Szacujemy, że ten rok będzie dla nas oraz dla polskiego IT kolejnym rokiem wzrostowym. Wraz z odbiciem w większości branż utrzyma się zapotrzebowanie na kompetencje IT, które od lat są deficytowym towarem na świecie, oraz wzrosną wydatki na IT. Biorąc pod uwagę nasze pozytywne doświadczenia z 2020 r., bardzo dobre momentum na początku 2021 r. oraz wewnętrznie silną organizację, spodziewamy się nawiązania strategicznej współpracy z kolejnymi klientami w Polsce i za granicą oraz realizacji dużych projektów dla największych klientów na rynku. Rosnący popyt na produkt Inperly także buduje optymizm. Wszystko to pozwala nam w dalszym ciągu zwiększać zatrudnienie i poszerzać kompetencje w nowoczesnych obszarach technologicznych, aby rozwijać się w roli zaufanego dostawcy technologicznego dostarczającego rozwiązania dopasowane do potrzeb naszych klientów i wiodącego na rynku IT.

Mateusz Janiec, Customer & Employee Experience Director, podsumowuje rok z perspektywy CX

2020 to przede wszystkim rok zmian.

Inaczej się komunikujemy. Praktycznie nie ma spotkań twarzą w twarz, używamy głównie video i komunikatorów. Na szczęście takie doświadczenia mieliśmy już wcześniej więc      proces przestawienia się na pracę zdalną był szybki. Jednak rok pracy w domu pokazał, że do pracy zdalnej potrzebujemy nie tylko komunikatorów. Niezwykle istotne stały się takie narzędzia jak intranet, platforma szkoleniowa, aplikacja mobilna do komunikacji czy raportowania czasu pracy. Praca zdalna pokazała jak dużo obszarów można usprawnić, by nasze doświadczenia i efektywność były jeszcze lepsze.

Inaczej realizujemy potrzeby spędzania czasu ze sobą. Odległość pokazała jak ważny jest dla nas kontakt z drugim człowiekiem, a raczej jak bardzo odczuwamy jego brak. Inaczej budujemy też naszą identyfikację z firmą. Nie ma wspólnych wigilii, balów karnawałowych, spotkań przy kawie. Musieliśmy poszukać innych form budowania wspólnoty: zdalne coffee talki, prezenty świąteczne i na inne ważne wydarzenia. Docenianie pracowników w codziennym życiu, przy okazji małych i dużych sukcesów. Więcej mówiliśmy o wartościach, bo to one stały się kluczowe w tak ważnych momentach. Szczególnie odpowiedzialność, zaufanie czy innowacja.

W niepewnych czasach bardzo ważna jest komunikacja wewnętrzna. Złe informacje o zachorowaniach i trudnej sytuacji na rynku powodują u nas  niepewność, dlatego bardzo ważne jest stałe informowanie o tym co się dzieje w firmie. Jak sobie radzimy, czy realizujemy plany sprzedażowe, czy będą inwestycje, czy się rozwijamy? To są pytania, które zadają sobie nasi pracownicy codziennie, a naszym obowiązkiem jest dostarczać im kompletne informacje. Spokój sprawia, że możemy się skupić na naszych obowiązkach.

2020 to też rok, w którym powstała koncepcja biura przyszłości Billennium. Będzie to biuro, do którego przychodzę, gdy muszę, albo gdy chcę. Będzie ono musiało być lepiej dostosowane do nowych potrzeb pracowników, którzy będą się tam pojawiać przeważnie, by spotkać się z kolegami na warsztatach kreatywnych bądź po prostu miło spędzić z nimi czas przy kawie.

Skontaktuj się z nami

Chcesz wiedzieć, jak możemy pomóc Tobie? Porozmawiajmy!

Kontakt