Relacja z Mobile World Congress 2018 w Barcelonie

Mobile World Congress 2018

W dniach 28 lutego – 1 marca w Barcelonie odbyła się największa na świecie impreza związana z branżą mobilną: Mobile World Congress, której tematem przewodnim był ekosystem rynku mobilnego.

Mobile to od wielu lat nie tylko rynek telefonów komórkowych czy dostępu do internetu, ale również wszelkich rozwiązań opartych o oprogramowanie i specjalizowany sprzęt do sieci radiowych, w tym tych najnowszych 5 generacji (5G).

Wizytującym Targi rzuca się w oczy ich imponujący rozmiar oraz ilość wystawców. Na stoiskach spotkać można tych najmniejszych graczy, wspieranych przez krajowe organizacje handlowe i reprezentowanych przez 1-3 osobowe zespoły, przez największych producentów telefonów jak Samsung czy LG, aż do producentów chińskich oferujących telefony podobnej jakości jak np. marka Xiaomi. Ich stoiska są równie imponujące co te znanych już mobilnych gigantów. Widać, że rewolucja na tym rynku podstępuje i niebawem możemy spodziewać się detronizacji producentów koreańskich urządzeń.

Jednak to co najbardziej widać na Targach w Barcelonie, to fakt że największa rewolucja następuje na innych polach – w zakresie rozwiązań dla Internetu Rzeczy (IoT – Internet of Things). Są to rozwiązania, które z założenia działają jako czujniki wyposażone w moduł komunikacji i możliwość cyklicznego przekazywania danych poprzez sieć operatorów komórkowych (NB-IoT) lub innych alternatywnych rozwiązań jak np. Sigfox. Taka komunikacja, w oparciu o masowo produkowane urządzenia (tanie), wymaga sieci o ogromnej przepływności i możliwości odseparowania tego ruchu od tradycyjnej komunikacji głosowej, SMS-owej i transmisji danych. Odpowiedzią na te wyzwania są pierwsze wdrożenia sieci 5G, które, oprócz znacznie większych szybkości transmisji i pojemności sieci, dostarczą realną obsługę urządzeń IoT.

Inny nowy kierunek widoczny na Targach to tzw. „connected cars” czyli samochody wyposażone w stałą komunikację z Internetem. Dla klientów indywidualnych to z jednej strony lepsza jakość Internetu dostarczonego do ich aut, z działającym w czasie rzeczywistym wideo i innym systemom rozrywki, ale również lepsza nawigacja. Ewidentny wydaje się kierunek wyposażania najnowszych pojazdów w systemy autonomiczne, które wymagają odpowiedniego wyposażenia ciągle monitorującego otoczenie auta (360 stopni) oraz zbierania i przekazywania ogromnej ilości danych (liczonych w TB). Zaś dla firm motoryzacyjnych informacje przesyłane przez czujniki rozlokowane w aucie dają możliwość działań wyprzedzających: system jest w stanie określić możliwość awarii danej części i wezwać użytkownika auta na planowaną wizytę i wymianę (ang. predictive maintenence). Niezwykle ciekawa wydaje się być perspektywa, w której pod naszym domem zjawia się ekipa serwisowa aby wymienić potencjalnie wadliwą część, mimo, że faktycznie jeszcze nie nastąpiła awaria. Takie działania z pewnością wpłyną na zbudowanie pozytywnych doświadczeń klienta (Customer experience).

Nasza obecność na Targach koncentrowała się na szczególnym zainteresowaniu oprogramowaniem dostępnym w modelu SaaS dla aktorów obecnych na rynku mobilnym. Po ilości prezentowanych na Targach rozwiązań liczymy na wykorzystaniu kilku z nich w naszej działalności skoncentrowanej na rozwiązaniach mobilnych. Miło jest także zobaczyć na tak istotnych Targach również stoiska firm polskich jako np. Comarch.

Cieszę, się, że aplikacja mobilna do płatności Bilo (http://bilo.co), za którą odpowiadam, wpisuje się w najnowsze trendy rozwiązań fin-techowych i jednocześnie mobilnych.

Targi MWC od kilkunastu lat odbywają się w Barcelonie co zważywszy na zimowy termin (luty) jest miłą odskocznią od panujących zazwyczaj w tym czasie w Polsce mrozów. W tym roku różnica temperatur wyniosła aż 30 stopni: gdy w Warszawie termometr wskazywał – 15 stopni, w Barcelonie było + 15 stopni! Do zobaczenia w Barcelonie również za rok 😊

 

Szybki kontakt

Billennium Warsaw
pokaż kontakt

Billennium Kuala Lumpur
pokaż kontakt

Billennium Lublin
pokaż kontakt

Billennium Łódź
pokaż kontakt

Billennium Olsztyn
pokaż kontakt

Billennium Bytom
pokaż kontakt

Billennium Pune
pokaż kontakt

Billennium New York
pokaż kontakt