Development2021.08.18 3 min. czytania

Zostań specjalistą w obszarze Big Data & AI. Autorskie programy szkoleniowe w Billennium.

Katarzyna Biedroń Employee Experience & Employer Branding Specialist

W Billennium stawiamy na nieustanny rozwój. Przykładem są autorskie programy szkoleniowe, skierowane do osób chcących zdobywać i poszerzać doświadczenie w obszarach Big Data, Data Science czy MLOps. Dzięki takiemu podejściu budujemy w perspektywie eksperckie zespoły, które posiadają wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne na najwyższym poziomie.  

Akademie szansą na rozwój 

Pomysł na stworzenie Akademii zrodził się w 2017 roku, kiedy powstał pierwszy program szkoleniowy w obszarze Big Data.  

Od samego początku zależało nam na opracowaniu takiej formuły szkoleniowej, która pozwoli nie tylko na naukę konkretnych technologii Big Data, ale pokaże szerzej jak ten świat w praktyce wygląda. Nasza Akademia jest bardzo intensywna i pełna różnych wyzwań. Unikamy “oklepanych”, gotowych zestawów danych, stosowanych szeroko w popularnych kursach, a projekt praktyczny jest bardzo zbliżony do komercyjnego, jeśli chodzi o całą organizację. Aby szkolenie było efektywne, muszą do niego trafić osoby o określonych umiejętnościach i podejściu. Zwykle bazowo wymagamy Javy lub Pythona, mile widziana jest już jakaś styczność z przetwarzaniem danych, ale to co jest kluczowe to nastawienie – inicjatywa, zainteresowanie tą dziedziną, aktywne szukanie rozwiązań dla bieżących problemów i umiejętność pracy w zespole.

 – Jan Czuma, Big Data Engineer & Competence Center Manager – Big Data & AI Unit


Do tej pory w ramach Akademii zostało wyszkolonych kilkanaście osób, które sprawdziły się w projektach dla klientów i mogą teraz same szkolić kolejnych stażystów, dzieląc się z nimi swoją wiedzą. 

Brałem udział w II edycji Big Data Academy, w 2019 roku. To co mi się podobało to złożoność tematyki Big Data – przed rozpoczęciem stażu nie miałem doświadczenia w tej dziedzinie. Udział w Akademii pozwolił mi zdobyć umiejętności, które wykorzystuje każdego dnia w pracy, a co ważniejsze kontynuować karierę jako programista, w projekcie komercyjnym. Staż przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Był uporządkowany, zaplanowany oraz konsekwentnie realizowany. Najbardziej doceniam zaangażowanie trenerów w przekazaniu wiedzy.

– Dawid Sauermann, Big Data Developer. 

Big Data Academy i Data Science Academy 

Dajemy szansę osobom, które nie posiadają doświadczenia lub jest ono niewielkie, na poszerzenie wiedzy teoretycznej zdobytej na studiach i zaimplementowanie jej w praktyce. Szkolenie jest intensywne i trwa od 1 do 2 miesięcy. W pierwszych dwóch tygodniach stawiamy na wprowadzenie merytoryczne, poprzez liczne wykłady i ćwiczenia, które mają przybliżyć stażystom tematykę oraz wykorzystywane technologie. Po tym czasie wspólnie pracują nad projektem, który daje im przykład codziennego środowiska pracy. Każdy uczestnik szkolenia ma przydzielonego opiekuna, czyli osobę posiadającą już doświadczenie, nadzorującą i wspierającą jego rozwój. W trakcie pracy nad projektem odbywają się regularne spotkania oraz podsumowania dotychczasowej pracy. Na zakończenie stażyści prezentują wyniki swojej pracy. Jednym z projektów, który realizowano do tej pory w ramach Bid Data Academy było wykonanie analizy oraz stworzenie aplikacji do przetwarzania tweetów dotyczących sytuacji związanej z COVID-19.

Nasi stażyści od samego początku traktowani są poważnie. Angażujemy ich we wszystkie działania zespołu jako pełnoprawnych jego członków. Kładziemy duży nacisk na rozwój i stałe podnoszenie kompetencji, dlatego też zależy nam na tym, aby osoby te były zaangażowane i wykazywały chęć do rozwoju. Nasze wewnętrzne inicjatywy dają całemu zespołowi możliwość ciągłego kształcenia się – prowadzimy newsletter technologiczny i przeznaczamy czas na studiowanie nowych technologii, dzięki czemu jesteśmy na bieżąco, w tematach związanych z obszarami naszej pracy.

 – Maciej Buczek, Team Leader – Big Data & AI Unit 

MLOps Academy 

MLOps jest nową dziedziną na rynku, która w dalszym ciągu się kształtuje, dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, stworzyliśmy miejsce, w którym osoby posiadające doświadczenie DevOps lub ML mogą rozwijać się w kierunku nowego obszaru – MLOps. O tym pisaliśmy szerzej w poprzednim artykule, do którego serdecznie odsyłamy – ML na szeroką skalę – jak zostać MLOps-em.

Analogicznie jak w przypadku Akademii Big Data i Data Science zapewniamy szkolenie teoretyczno-praktyczne, które zawsze dostosowujemy do indywidualnych potrzeb. Staramy się tak dobrać program, aby jak najlepiej odpowiadał on z jednej strony potrzebom konkretnej osoby, a z drugiej pierwszemu projektowi komercyjnemu. Do naszego zespołu szukamy ludzi, którzy przede wszystkim mają wiedzę podstawową w obszarze DevOps lub ML i chęci do dalszego rozwoju.

 – Krystian Kozieł, Team Leader – MLOps Unit 


Udział w Akademii zakłada realizację szeregu tematów, które osoba chcąca pracować w obszarze MLOps powinna znać. Do każdego modułu teoretycznego przypisane jest konkretne zadanie, dzięki czemu możliwe jest, krok po kroku przeanalizowanie i wdrożenie działań MLOpsowych – od tych prostych po bardziej zaawansowane.  Po zakończeniu Akademii, obok pracy zawodowej, zainteresowani mają możliwość włączenia się w tworzenie autorskiego marzędzia open source’owego, służącego do monitoringu ML.

Byłem pierwszym studentem w Akademii MLOps. Do programu dołączyłem w lutym bieżącego roku, a miesiąc później zacząłem pracę u klienta. Pomimo, że wszystko odbyło się w relatywnie krótkim czasie, udział w Akademii dał mi istotne podstawy do rozpoczęcia  mojego prawdziwego projektu. Nie tylko zostałem lepiej przygotowany zawodowo, ale też zrodziła się we mnie pasja do tematyki MLOps, która jeszcze niedawno była dla mnie kompletnie nowym zagadnieniem. Najbardziej doceniłem adekwatność wykładanych lekcji do tego, z czym obecnie pracuję na co dzień (API, Bash, Docker, Kubernetes, CI/CD, Kubeflow, Python). Warto nadmienić, iż po chwilę obecną mój feedback jest sprawnie rozpatrywany i wcielany w program Akademii. Dla przykładu, pracując u klienta, zauważyłem, że często wykorzystujemy środowisko GitLab CICD, więc za sprawą drobnej sugestii, przyszli kursanci mogą teraz skupić większą uwagę konkretnie na tym narzędziu. Na koniec dodam, iż, mimo że jesteśmy jeszcze małym, zdalnym zespołem, rozproszonym po różnych projektach, to ciągle trzymamy się razem. Regularnie dzielimy się wiedzą, odpowiadamy na własne pytania, czy też bierzemy udział w zdalnych spotkaniach “przy kawie”, by po prostu ze sobą pogadać.

 – uczestnik Akademii MLOps


Akademie są szansą na rozwój nie tylko dla uczestników i prowadzących, ale też dla całego Billennium. Dzięki temu nasza kadra specjalistów, w różnych dziedzinach, stale się powiększa. Akademie w obszarach Big Data, Data Science i MLOps są uruchamiane cyklicznie.  

Ruszamy właśnie z kolejną edycją szkolenia Big Data. Jeśli chcesz dołączyć do naszego Squadu zapraszamy do kontaktu lub śledzenia aktualnych ofert pracy.  


Autor

Katarzyna Biedroń

Employee Experience & Employer Branding Specialist

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z naszym rekruterem.

Agata Kryń

Recruitment Specialist

519654324

agata.kryn@billennium.com

Skontaktuj się przez LinkedIn

Skontaktuj się z nami

Chcesz wiedzieć, jak możemy pomóc Tobie? Porozmawiajmy!

Kontakt